Sokan nem is gondolnának arra, hogy egy mosógépet valahogy karbantartani kell. "Elvégre egy olyan készülékről van szó, amely maga biztosítja a tisztítási folyamatot. Így automatikusan gondoskodik magáról". Bizony, ez a vélemény távol áll az igazságtól. A mosógép nemcsak egyszerűen nem tisztítja meg magát a szokásos tevékenységével, hanem használata akár dugulást is okozhat. Ez aztán természetesen rontja a mosás minőségét és kellemetlen szagokat okoz. Elvégre ez egy olyan gép, amely eltávolítja a szennyeződéseket a szennyesből, és ez idővel problémákat okozhat.
Hogyan tisztítsuk tehát a mosógépet?
A mosógép tisztításának több szakasza van. Külön kell gondoskodnia a dobjáról, a gumitömítésekről, a mosószeres fiókról és a szűrőről.
1. A mosógép dobja
A dob tisztítása sokszor a legegyszerűbb feladat manapság. Sőt, ma már sok mosógépnek van egy speciális ciklusa, amely pontosan ezt teszi. Könnyen eltávolíthatók a maradékok vagy a szagok. Mit tegyen, ha a mosógépének nincs ilyen ciklusa? Semmi gond, könnyen segíthet magának.
A dobhoz mint olyanhoz csak használjon speciális tisztítószereket (por/zselé/tabletta), és futtassa a mosógépet üresen. A fő ok azonban, amiért ez a folyamat segít megszabadulni a baktériumoktól, az , hogy a menüben a leghosszabb programot futtatja. Ideális esetben 90 vagy legalább 60 fokon.
''Nagymama tanácsa'', hogy a mosószert saját maga is elkészítheti abból, ami otthon van - a saját konyhájában. Az ecet vagy a szódabikarbóna állítólag segít.
Az első módszer az, hogy 300-400 ml ecetet közvetlenül a dobba öntünk, és a leghosszabb mosási ciklust futtatjuk. A második módszerhez 2 csomag szódabikarbónára lesz szüksége, amit a mosógép dobjába önt, és úgy jár el, mint az ecettel. Végül, de nem utolsósorban használhatod a két összetevő kombinációját is, ami szintén megbirkózik a nehéz maradékokkal.
Mindhárom esetben azonban mindenképpen óvatosnak kell lenni. Az ecet agresszív sav. Nem működik jól a gumitömítéseken, és gyakori használat esetén károsodást okozhat. Különösen akkor, ha az általunk megadottnál nagyobb koncentrációban adnánk hozzá az ecetet. Ha mégis szeretné kipróbálni ezt a módszert, nem javasoljuk, hogy évente 2 alkalomnál többször tisztítsa meg a mosógépet.
2. Gumitömítések
A gumitömítéseken sok szennyeződés részecskéje található haj- vagy szövetmaradványok formájában. Az ajtó körüli gumi csapdába ejti a nedvességet. Ennek következtében ott baktériumok képződnek, idővel pedig penész és penészgomba is. Mivel a mosógép tisztán tartásának kulcsa a szennyeződések kialakulásának megakadályozása - a mosógép ajtaját minden mosás után legalább kissé nyitva kell hagyni. Ezzel megelőzhető a legrosszabb. De ha a mosógép tisztán tartásáról van szó, ez határozottan nem elég. Ha sok szennyeződés látható, szedje fel. Ezután egy nedves ruhával törölje át a teljes gumitömítés kerületét. Ha még mindig piszkos, egy régi fogkefe is megteszi a hatását. Egy enyhe mosószer vagy szódabikarbóna is jól jöhet. Keverje össze egy kevés vízzel, hogy pasztát kapjon. Ezzel aztán letisztíthatja a korábban ellenálló maradványokat.
3. Mosószeres fiók
A mosószeres fiók általában kivehető. Ez a tény nagyban megkönnyíti a karbantartását. Általában kicsúsztatható. Egyes modelleknél erősebb húzással lehet kivenni, másoknál gombokkal (általában a textilpuhító rekesz tetején). Törölje át egy ronggyal azt a helyet, ahonnan kivette.
Ezután öblítse le folyó víz alatt, és szükség esetén adjon hozzá mosószert. Ismét at hasznos lehet egy fogkefe a mosószer- és lágyítószer-maradványok eltávolításához. Ha megszáradt, egyszerűen tegye vissza.
4. Szűrő
Ha nem tudja, hol van, nézze meg a kézikönyvben. A legtöbb esetben azonban a mosógép elülső részének jobb alsó részén található. Ha eltávolítja a fedelét, azonnal kis mennyiségű víz folyhat ki belőle. Ezért fontos, hogy egy száraz ruhát vagy törölközőt tegyen a fedél alá, és csak utána nyissa ki. Vegye ki a szűrőt (ismét valószínű, hogy víz fog kifolyni). Távolítson el minden szennyeződést és szőrszálat úgy, hogy folyó víz alatt alaposan leöblíti. Óvatosan kell tisztítani, semmiképpen sem szabad kefével súrolni. Elég, ha kézzel szedi ki, ami benne rekedt. Ha végzett, helyezze vissza a megszáradt szűrőt a helyére, és szorosan zárja le a fedelet.
5. A mosógép külseje
Végül csak egy nedves ruhát kell használnia enyhe mosószerrel. Törölje át vele a mosógép külsejét. Győződjön meg róla, hogy minden mosószer-maradványt alaposan eltávolított, és már kész is van.
Szagmegelőzés
Ahogy korábban említettük, hogy erőfeszítései ne vesszenek kárba, fontos, hogy kövesse az alapvető szabályokat a szennyeződések kialakulásának megelőzésére. A mosógép ajtaját minden mosás után nyitva kell hagyni. Nem kell szélesre nyitva lennie - néhány centiméter is elég ahhoz, hogy a mosógép belseje kiszáradjon, és ne maradjon benne felesleges nedvesség. Ugyanezen okokból a mosószeres fiókot is ajánlatos nyitva hagyni mosás után. Havonta legalább egyszer-kétszer előnyös 60-90 fokon mosni a szennyest. A magas hőmérséklet ugyanis elpusztítja a baktériumokat. A mosógép hosszabb élettartama érdekében célszerű mosóolajokat használni a hagyományos lágyítószerek helyett.
A Giovani® mosóolajok ajánlott adagja minimális a hagyományos textilpuhítókhoz képest. Szintén emiatt kevésbé terheli a mosógépet. A terjedelmes szövetlágyítók eltömítik a mosógépet a formulájukkal, ami fokozatosan azt eredményezi, hogy a mosás után a szennyesnek nem lesz jó illata. A mi mosóolajainkkal a szennyese és otthona napokig jó illatú lesz. Mosógépét megszabadítjuk a felesleges maradékoktól, ami meghosszabbítja a tisztaságát és idővel az élettartamát is.
A fent említett lépések betartásával biztosíthatja, hogy mosógépe zökkenőmentesen működjön, és hosszú éveken át minőségi szolgáltatást nyújtson Önnek.